Najpierw należy odpowiedzieć na pytanie co to jest „blokada ekspozycji”. Blokada ekspozycji to nic innego jak możliwość zapamiętania konkretnego ustawienia parametrów ekspozycji (czas i przysłona) i możliwości ich używania mimo wycelowania aparatu w inne miejsce.

Przycisk blokady ekspozycji znajduje się we wszystkich aparatach w tym samym miejscu – pod kciukiem prawej ręki. Oznaczony jest albo skrótem AE-L albo symbolem *. Działa praktycznie w każdym trybie pracy aparatu (za wyjątkiem trybu manualnego – bo byłby wtedy bez sensu. Przycisk blokady ekspozycji jest jedną z tych funkcji aparatu z których ja korzystam na co dzień.

Do czego służy ta funkcja – jeśli w kadrze który chce sfotografować jest jakiś jasny element albo ciemny – to wprowadzi on błąd ustawieniu ekspozycji.

Jeśli będzie to duży fragment np. jasnego nieba to spowoduje ono, że pozostałe elementy na zdjęciu zostaną przyciemnione, czyli naświetlone za ciemno. I analogicznie jeśli w kadrze ujmiemy duży ciemny obiekt to spowoduje to zbyt jasne naświetlenie pozostałych elementów na zdjęciu.

Aby w takich warunkach wykonać zdjęcie z prawidłową ekspozycja należy dokonać korekcji ekspozycji zmierzonej poprzez aparat. Obliczenie tej korekcji jest trudne bo zależy od wielkości elementu wprowadzającego w błąd automatykę aparatu i jego natężenia jasności (lub ciemności).

Dużo łatwiej jest ominąć obiekt wprowadzający błąd ekspozycji, dokonać pomiaru i zapamiętać go – poprzez naciśnięcie przyciski blokady ekspozycji.

Obejrzyj film na YouTube:

Może Cię także zainteresować:

×
×

Koszyk